Free cookie consent management tool by TermsFeed Generator

Fenylefryna i kofeina. Jak działają?

Częstymi składnikami złożonych preparatów kompleksowo działających przeciwko objawom grypy i przeziębienia są fenylefryna i kofeina. Łączy się je z lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, na przykład z paracetamolem, oraz ze składnikami, które łagodzą kaszel i wspomagają zdrowy sen.

 

Fenylefryna zwana jest lekiem na katar:

obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. W ten sposób udrażnia nos, minimalizuje kichanie i likwiduje katar. Leki złożone, działające na objawy grypy i przeziębienia, zawierają zwykle albo fenylefrynę albo psudoefedrynę, która wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia poważniejszych działań niepożądanych. Fenylefryna jest bezpieczniejszym wariantem i działa dłużej.

 

Kofeina ma szerokie zastosowanie lecznicze:

jest składnikiem wielu środków zwalczających objawy przeziębienia i grypy, leków przeciwbólowych, przeciwmigrenowych czy detoksykujących. Kofeina wyłącza mechanizmy hamujące neurony, dlatego działa pobudzająco. Zwiększa efektywność działania paracetamolu, co daje efekt o 170% lepszy niż podawanie samego paracetamolu. Dodatkowo, uzupełnia jego działanie, dając efekt przeciwzapalny i antyoksydacyjny.

 

Pamiętaj, aby świadomie wybierać leki na przeziębienie i grypę

Przede wszystkim, nie łącz środków leczniczych różnych firm, aby nie przedawkować zawartych w nich takich samych składników. Stosując Febrisan, wypijaj 1 saszetkę rozpuszczoną w gorącej wodzie co 4-6 godzin i nie więcej niż 4 saszetki łącznie podczas całej dobry. 

Porady

Sprawdź ile wiesz o bólach mięśniowych oraz jak z nimi walczyć
11 lutego 2026
Sprawdź ile wiesz o bólach mięśniowych oraz jak z nimi walczyć
Czytaj więcej Sprawdź ile wiesz o bólach mięśniowych oraz jak z nimi walczyć
Mam katar czy zapalenie zatok? Jak rozpoznawać objawy?
11 lutego 2026
Mam katar czy zapalenie zatok? Jak rozpoznawać objawy?
Czytaj więcej Mam katar czy zapalenie zatok? Jak rozpoznawać objawy?
Czy potrafisz rozpoznać ból gardła? Sprawdź co może oznaczać!
11 lutego 2026
Czy potrafisz rozpoznać ból gardła? Sprawdź co może oznaczać!
Czytaj więcej Czy potrafisz rozpoznać ból gardła? Sprawdź co może oznaczać!
Przyczyny oraz funkcja gorączki w organizmie
11 lutego 2026
Przyczyny oraz funkcja gorączki w organizmie
Czytaj więcej Przyczyny oraz funkcja gorączki w organizmie
Jak radzić sobie z bólem i zapaleniem zatok?
11 lutego 2026
Jak radzić sobie z bólem i zapaleniem zatok?
Czytaj więcej Jak radzić sobie z bólem i zapaleniem zatok?
Jak działa paracetamol?
11 lutego 2026
Jak działa paracetamol?
Czytaj więcej Jak działa paracetamol?